Kohtla-Järve linn on juhtpartneriks projektis "Kliimamuutuste mõjudele kohanemise tegevused Kohtla-Järve linnas." Üks projekti peamisi eesmärke on vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
Paljud Kohtla-Järve hooned vajavad endiselt renoveerimist ja ei ole energiatõhusad, mis tähendab, et nende süsinikujalajälg on endiselt märkimisväärne. Kõikide hoonete renoveerimine üheaegselt ei ole teostatav, kuid võimalik on järk-järgult vähendada nende kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
Projekti raames paigaldatakse 150 kW päikesepaneelipark, mis võimaldab oluliselt vähendada elektri tarbimist ja CO2 heitkoguseid. Päikesepaneele paigaldatakse seitsmesse lasteaeda ja linnavalitsuse katusele.
Projektis osalevad:
- Lasteaed Muinasjutt (Oru)
- Lasteaed Tuhkatriinu (Ahtme)
- Lasteaed Rukkilill (Ahtme)
- Lasteaed Punamütsike (Ahtme)
- Lasteaed Pääsuke (Järve)
- Lasteaed Kirju-Mirju (Järve)
- Lasteaed Karuke (Järve)
- Linnavalitsuse hoone
Igale objektile paigaldatakse 15 kW päikesepaneelide park, v.a lasteaed Rukkilill ja linnavalitsuse hoone. Viimastele paigaldatakse 30 kW päikesejaamad. Liigset elektrienergiat müüakse tagasi võrku, mis toob kaasa suure elektrienergia kokkuhoiu ja suvise lisatulu.
- KIK toetab Kohtla-Järve Linnavalitsuse projekti „Kliimamuutuste mõjuga kohanemise tegevused Kohtla-Järve linnas" 306 297 euroga. Toetusraha pärineb Euroopa Majanduspiirkonna vahenditest.
- Rohkem infot projekti kohta leiate kodulehelt: greenkj.ee
Keskkonnatoetuse abil rajatakse lasteaedades ka kogukonnaaiad ja istutatakse piirdeaedade kõrvale hekid.
Kohtla-Järve linnal oli nagunii plaan kahe lasteaia rekonstrueerimise käigus nende katusele päikesepaneelid panna.
Aasta alguses avanes võimalus kliimamuutuste mõjuga kohanemise tegevusteks keskkonnatoetust küsida.
Päikesepaneele võiks ju rohkematesse kohtadesse panna, valis linnavalitsuse arendusnõunik Anton Makarjev välja veel seitse lamekatusega lasteaeda, kuhu paneelid passiksid. Linnavalitsuse hoone suur lame katuseala lisaks, see teeb 10x15 kW ehk kokku 150kW päikesepargi.
Pistikusse ühendatud elektrit tootev sein võib tulevikus katta ära lasteaia toiduraha päevamaksumuse ning vähendada vanemate poolt makstavat kohatasu.
Lisaks on loodud lahendus esteetiliselt kaunis ning lahendab korraga ära kaks suurt teemat: fassaad saab korda ning seni kasutamata seinapind hakkab elektrit tootma. Tulemuseks on hoone väiksem süsiniku jalajälg ning kaitse kalli elektrihinna vastu.
Projekt valmis innovatsioonikonkursi raames Kohtla-Järve linna, teadus- ja ärilinnaku Tehnopoli ning Eesti roheidu Go Verticu koostöös.
Go Verticu juhi Kevin Kuusiku sõnul tuleb tunnustada nii Kohtla-Järve linna kui ka Tehnopoli, kes nägid energiakriisi ette juba eelmise aasta kevadel. “Olime üks kevadise innovatsioonivooru võitjatest ning meil on hea meel teatada, et saime värkselt Eesti Energialt kätte liitumislepingu, ning panime teisipäeval pistiku seina. Vool jookseb ning sein toodab,” rääkis Kuusik. “Vajame pinget seinakontaktis, mitte ühiskonnas.”
KONTAKT
TELLIJA:
KOHTLA-JÄRVE LINNAVALITSUS
TELLIJA KONTAKTISIK:
ANTON MAKARJEV, ARENDUSNÕUNIK